„Fáj a derekam, alig bírok ma is felkelni.” „Biztosan front van, ennyire azért nem szokott fájni.” „Hát 40 felett ez már ilyen, tudod!” Biztosan hallottunk már néhányat vagy hasonlókat életünkben. Egyes ismerősök úgy kezdenek egy találkozást, hogy az egyszerű „Hogy vagy?” kérdésre a válasz valamilyen fájdalom ecsetelése: a derék-, hát-, gerincfájdalom a legnépszerűbbek között vannak. Gerincfájdalom esetén tehetünk mást fájdalomcsillapítók, tüneti kezelések, sebészi beavatkozás helyett? A válasz szerencsére igen, engedjék meg, hogy pár szót szóljunk a gyógytorna hatásairól ebben a témakörben.
Hogyan működik a derék?
A köznyelvben, általában a derék szóról a hátunk alsó, lábunk kezdetéig érő részre gondolunk. Ez a gerincünk alsó szakasza is egyben, amely 5 csigolyából áll, amelyhez izmok és szalagok kapcsolódnak: ezek felelősek a derekunk mozgásáért.
Ez felelős testsúlyunk legnagyobb részének megtartásáért, külön kiemelve az ülést és az állást. Ahhoz, hogy derekunk jól működjön, szükségünk van edzett izmokra ezen a környéken, amelyek egyszerre ruganyosak és erősek. Ha ezzel rendelkezünk, már csak egy kis akaraterőre és rutinra van szükségünk, hogy mindig egyenes derékkal üljünk és álljunk.
Mi okozza a derékfájást?
Ebben a bekezdésben néhány gyakori okot veszünk át. Az összes okot megemlíteni túl hosszú lenne. Leggyakrabban a rossz testtartás a ludas: előreeső vállak, nem túl egyenes hát, vagyis hanyag, görnyedt állás vagy ülés. Az irodai munka (home office is) vagy éppen a hivatásszerű vezetés (taxi, busz, kamion, stb.) esetén könnyedén előfordulhat, ha négy, hat, nyolc vagy akár több órát ülünk egy helyben.
Gerincferdülés is okozhat derékfájdalmat, amely szintén a testtartáshoz kapcsolódik, de itt már strukturális elváltozás része a problematikának.
Egy hirtelen mozdulat is okozhat fájdalmat: ennek oka, hogy nem derékstabilizáló izmainkat használjuk, hanem ez a teher hirtelen a gerincoszlopra kerül. Ebből gyulladás is kialakulhat, amely éjszakai fájdalommal jár.
Gyúrás, edzőtermi edzés közben, főleg súlyokkal erőedzés közben megerőltethetjük derekunkat, amely hátterében a derekat tartó izmok gyengesége állhat, vagy a nem megfelelő technika.
Az öregedés folyamán testünk fokozatosan elveszti erejét, rugalmasságát: ez egy természetes, de degeneratív folyamat.
Az öregedés kapcsán főleg nőket érintő lehetőség a csontritkulás, amelynek következtében a csontok könnyen törhetnek.
A derékfájás kezelése
Csakúgy, mint a derékfájás, a kezelés is nagyon szerteágazó. Két fő csoportja a műtéttel járó és a konzervatív terápia. Az utóbbi fő részei a gyógymasszázs, manuálterápia, fizikoterápiás ellátások, gyógyszerek, krémek, fürdőkúrák és a gyógytorna. Azért is tud segíteni a derékfájás ellen a gyógytorna, mert nem csak a tüneteket kezeli: a gyógytornászok ötvözik az aktív (tornagyakorlatok) és passzív technikákat (manuálterápia, fascia lazítás, triggerpont terápiák, lágyrészmasszázsok, ízületi mobilizációs technikák).