A zene kialakulásának pontos eredetéről máig nem született elfogadott álláspont. Azonban az emberek mindig is szerették a dallamokat, ritmusokat, énekeket. Már az ókorban megjelent a komolyzene és a hangjegyírás is. A középkorban visszaesett az emberek magasabb kultúrához kötődő viszonya, így először a szerzetesrendekben jelent meg az egyszólamú zene.
Később a többszólamúság már a világi zenében is egyre jobban kibontakozott. A reneszánsz korban az egyházi zene sikere a többszólamú mise elterjedését tette lehetővé. Ezzel egy időben a barokk zeneszerzők is ekkor kezdtek el utat törni a komolyzene világában. Számos műfaj alakult ki ebben az időszakban, mint az opera vagy a szonáta is. Az egyházi zene mellett a klasszicista korban jelent meg a zenében a romantika, a líraiság, az érzelmek, a szimfóniák, balettek és már versenyművek keretében.
A 20-21. század jelentős változásokat hozott a komolyzenei életben hangnem, ritmus, és énekhang tekintetében is. Ezek a fejlesztések és az éppen aktuális események a mai napig ráhatással vannak a zenére.